GİRESUN ŞEBİNKARAHİSAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İÇ DARBE İLE HAREKET EDEN ROKET

Sınıf Öğretmeni Celalettin TURKAR, dünyada benzeri olmayan iç darbe ile hareket eden bir roket tasarladı.
İÇ DARBE İLE HAREKET EDEN ROKET

CELALETTİN TURKAR  KİMDİR?

             1968 Şebinkarahisar doğumlu olan Celalettin TURKAR ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Şebinkarahisar’da tamamladı. Daha sonra yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisi olarak tamamladı. Evli ve 2 çocuk babası olan Celalettin TURKAR 19 yıldan beri sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Halen Şebinkarahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı İstiklal İlkokulu’nda görevine devam etmektedir. 

 İÇ DARBE İLE HAREKET EDEN ROKET

             Sınıf Öğretmeni Celalettin TURKAR, dünyada benzeri olmayan bir roket tasarladı. TURKAR, buluşunu Türk Patent Enstitüsü´nün daveti ile 3-6 Mart 2016 tarihlerinde 2016 Uluslararası İstanbul Buluş Fuarında tanıtacak.

             Sınıf öğretmeni olarak 20 yıl önce yaşadığı bir olaydan esinlenerek, farklı bir sisteme sahip roket tasarlayan TURKAR, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu  (TÜBİTAK) ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü´nün (WİPO) dikkatini çekti.

            Uzay çalışmalarında ve askeri alanlarda kullanılabilecek roket, diğer roketlerden farklı bir sisteme sahip olduğu için dikkat çekti. Avusturya Patent Bürosu tarafından verilen rapor ile dünyada bir benzerinin olmadığı tescil edildiğini söyleyen Celalettin TURKAR, bu raporla Türkiye´de de incelemeli patent alma hakkına sahip olduğunu belirtti.

             Sınıf Öğretmeni Celalettin TURKAR, bu roketin patentini almak için 2 yıldır üzerinde çalıştığını ve sonunda meyvelerini almaya başladığını ifade etti.

              Celalettin TURKAR buluşunu şöyle tanıttı:  "Özellikle uzay çalışmalarında kullanabilecek bu buluş, uzun yıllar sonucu elde edilen bir çalışma. Buluşumu diğer roketlerden ayıran özellikler; çok sayıda yakıt tankına gerek duymaması, iç darbeyle hareket etmesi, fazla yakıta gerek duymaması,  kanatçıklara gerek duymadan yönünü bulabilmesi, uzayda hızlanma özelliğine sahip olması, yeryüzüne inişlerde daha kolay ve risksiz olarak inebilmesi."

               TÜBİTAK tarafından da ulusal patent aldığı için Ulusal Tescil Ödülü’ne layık görülen Celalettin TURKAR, 3-6 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacak olan 2016 Uluslararası İstanbul Buluş Fuarında buluşunu bilim adamları önünde sergileyecek.

 

 

 

                                                                                                                                           Oltan BALYEMEZ

                                Şebinkarahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

 

                                                                 

Halil Rifat Pasa Cad. Sebinkarahisar - 04547114498

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.