GİRESUN ŞEBİNKARAHİSAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

 

 

 

 

30-11-2015

 

 

 

 

 

 

 

 

            ´´Baş Öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün bize gösterdiği hedef;çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak hatta onun üzerine çıkmaktır. Milletimizin bu hedefe ulaşmasında ve çağdaşlaşmasında en zor görevi öğretmenler üstlenmiştir.´´

 

30-11-2015

 

 

 

 

 

 

 

Başarılı olacaklarını çocuklarımıza inandıralım.

                  İnsan, yapmayı düşündüğü şeyin, iyi, güzel ve yapılabilir olduğuna inanmazsa teşebbüse geçmez. İnsanı harekete geçiren en önemli güç, inançtır. Onun için çocuklarımıza şu sözü beyinlerine nakşedelim. Senden daha başarılı bir kişi vardır. Oda şüphesiz sensin deyin.

Olumlu Davranışlarını Ödüllendirelim ve Takdir Edelim

                Beğenilmek ve takdir edilmek insanların çok önemsediği bir davranıştır. Sosyal bir varlık olan insan, başkalarına kendini beğendirmek, saygın olmak ve saygı görmek ister. Bu duygu, çocuklarda dahada önemlidir. Çocuklar, büyükler tarafından beğenildiklerinde memnun olurlar. Neyi doğru, neyi yanlış yaptıklarını büyüklerin beğenisine bakarak tayin ederler. Bundan dolayı çocuklarımızı yanlış yaptıklarında yakalamak değil doruyu  yaptıklarında görmek en güzelidir.
30-11-2015

 

 

 

 

 

 

 

 

Soru Sorarak İlgilerini Uyandıralım

               Anlatacağınız  konuya dikkat çekmek, merak ve ilgisini uyandırmak için soru sorun.İnsan ilgisizse dinlediği şeyi öğrenemez, hele hele uzun zaman aklında hiç tutamaz. Onun için eğiticilerin sorular sorarak, dinleyenlerin ilgisini çekmeli ve  motivasyonunu sağlamalıdır.          

Anlatacaklarımızı Zamana YayalımTedriç Kuralına Riayet Edelim

   Kainattatedricîlik kuralı vardır. Her şey zaman içinde olgunlaşır. Bir fidan zaman içinde büyür, ağaç olur ve meyve verir.Dış dünyadaki bu gelişmeler, insanın iç dünyasını ve karakter oluşumunu etkiler. Zihin ve ruh eğitiminde de zaman, en önemli ilaçtır. Gün geçtikçe  insan olgunlaşır.

30-11-2015

 

 

 


Örnekler Vererek Anlatalım  

     Örnekleme, en iyi eğitim metotlarından biridir. Hikâyeler ve örnekler, çocukların aklında daha iyi kalır. Hikaye ederek anlatılan bilgi, akılda daha kolay kalır ve geç unutulur. Çocuklarımıza bolca kitap okumalı, tarihî olayları anlatmalı ve anlatmak istediğimiz birçok konuyu hikaye yoluyla kavratmalıyız.

Çocuklarımızı eğitim alanlarına götürelim

                Yaparak ve yaşayarak öğrenme, en etkili öğrenme biçimidir. İnsan duyduğunu unutur, gördüğünü hatırlar, ama yaptığını öğrenir. Kıymetli öğretmen arkadaşlarım çocuklarımızı dört duvar arasına hapsetmeyelim yaparak yaşayarak öğrenmelerine fırsat verelim.

01-12-2015

Çocuklara Sabırlı ve Başarılı  Olmayı Öğretelim

     Hayatta hepimiz başarılı ve mutlu olmak isteriz. Ancak başarılar, sabır neticesiyle elde edilir. Çalışmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir. Hiç kimse başarı merdivenini elleri cebinde tırmanamamıştır. Ter dökmeye talip olalım.Çünkü bizler biliyoruz ki  Sabreden ve ter döken zafere ulaşır.

Çocuklarımızı hayata hazırlayalım

      Çocukları hayata hazırlamalı, onlara para kazanabilecekleri bir mesleği ve bir sanatı öğretmeliyiz.Bu zaman içerisinde yapabilecekleri birtakım işleri çocuklara göstermeliyiz. Bunu yaparken de onları hiç azarlamamalıHep güler yüzle, çocuklara davranmalıyız.Bu şekilde iş yapmayı öğrenen çocuklar, hem kendi becerilerini geliştirir, hem de başkalarına yardım etmeye çalışır. Çocuklara fırsat vermek, yeteneklerini keşfet ve çocuklara bu imkanları sunmak gerekir. Yetenekleri gelişmiş olarak hayata hazırlanan çocuklar, ilerleyen süreçte kendi başlarına hayatlarını sürdürebilirler. Zaten önemli olan, çocukları hayata hazırlamak değil midir.

01-12-2015

 
Yumuşak ve Hoşgörülü Davranalım

     Çocuk terbiyesinin temeli sevgi, şefkat ve hoşgörüdür. Çocukların yanlış yapması gayet doğaldır. Büyükler bile hata yapmaktadır. Dayak ve şiddet, başarıyı artırmadığı gibi, aksine kendine olan güveni de kaybolmaktadır. Çocuğa şiddet uygulayan öğretmenden , anne ve babadan uzaklaşmasına yol açmaktadır. Şiddet uygulayan eğitimci sevilmemekte ve çocuklar üzerindeki etkisi azalmaktadır. Öğrenciler, dayak atan öğretmenden nefret etmektedirler. Eğitimci sevdirmek, nefret ettirmemek, kolaylaştırmak zorundadır. Şüphesiz ki Allah çok hoşgörülü ve yumuşaktır.Her işimizde de  yumuşak olmamızı ister.

Çocuklara Öncelik Verelim

                Çocukluk döneminde hafıza, beyin, kişilik ve kimlik gelişimi hızlı gelişmektedir. Bu sürede çocuklarla ilgilenmek ve bu gelişime yardımcı olmak temel prensibimiz olmalıdır. Çocukların yetenekleri engellenmemeli, daha sen çocuksun, aklın ermez, otur, dinle gibi, pedagojik olmayan sözler ve davranışlarla çocukların zihinsel ve ruhî gelişimi durdurulmamalıdır. Çocuklarla ilgilenmek, onlara öncelik vermek, ruhî ve zihinsel gelişimlerine yardımcı olmak gerekir. İyi eğitimci, çocukları sınırlamak yerine onların gelişimine yardımcı olmaktır.

01-12-2015

 

 

 

 

 Çocuklarla Birlikte Oynalım

    Oyun, çocuğun en tabiî ihtiyacıdır. Oyun sayesinde çocuk, arkadaş edinmeyi, onlarla iyi geçinmeyi öğrenir. Oyun oynarken birçok yeteneğini geliştirir. Kelime hazinesi zenginleşir. Birçok şeyi arkadaşlarından öğrenir ve  onlara öğrendiklerini öğretir.

01-12-2015

 

 

 

  

Bu duygu ve düşüncelerle öğretmenler gününüzü kutlar ,   başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi ve  şehitlerimizi  rahmetle anar,emekli  olmuş öğretmenlerimize mutlu bir hayat ve çalışan öğretmenlerimize başarılar diler, Öğretmenlerimizin gerçek değerlerinin anlaşıldığı  nice 24 Kasımlarda görüşmek ümidiyle hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

               24/11/2015

           Oltan BALYEMEZ

                İlçe Milli Eğitim Müdürü

                                                                                                                                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Halil Rifat Pasa Cad. Sebinkarahisar - 04547114498

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.